AMASONIIT (Katkend “Kalliskiviraamatust”)

(Katkend on pärit “Kalliskiviraamatust”)

Valem: K(AlSi₃O₈), kaaliumsilikaat.

Mineraali nimetus: mikrokliin, vahel ka ortoklass.

Tugevus: 6–6½, keskmise tugevusega, pigem pehmema poole.

Värv. Sinakasrohekas (kuigi on ka punakat), sageli on konkreetses kivis lisavärvi andmas valge või hallikas albiit.

Omapära. Aastaid usuti, et amasoniidi rohekas värvus tuleneb vasesisaldusest, tänapäevased uuringud näitavad, et põhjuseks on hoopis plii.

Leiukohad. Ei ole maailmas väga palju. Leidub Venemaal, USAs, Kanadas, Madagaskaril, Austraalias ja Brasiilias.

Väärtus. Keskmises klassis. Kõrgemaks hinnatakse säravalt rohekassiniseid ja erkrohelisi toone, kus hallikasvalget triipu on võimalikult vähe.

Nime päritolu. Kuigi amasoniiti Ameerikas Amazonase jõe ääres tegelikult ei leidu, on ta nime saanud just sellelt jõelt. Kivi avastasid Euroopast tulnud maadeavastajad 18. sajandil Amazonase jõe ääres elavate indiaanlaste ehetest. Siiani on segane, kuidas kivid olid nende hõimudeni jõudnud.

Sugulased. Pärit päevakivide suurest perest (see on meie planeedi kõige laiaulatuslikum kivipere). Tal on palju sugulasi, näiteks kuukivi, labradoriit ja päikesekivi.

Ettevaatust! Amasoniit on rabe ega kannata suuri temperatuurimuutusi, nii et ära teda sauna vii. Ka ei ole hea jätta teda päikesevalguse kätte, sest värv kahvatub. Ja ära lase maha kukkuda, pragu võib sisse tulla.

Teisi nimesid. Kutsutakse ka Amazoni jaadiks, aga tegelikult pole ta jaadiga isegi mitte sugulane.

Kivikilde.
– On sageli koos suitsukvartsiga samades leiukohtades. Kokku kasvanud suitsukvarsti-amasoniiti peetakse erilisteks ja kogutakse, need on üsna kallihinnalised.
Amasoniidist on Venemaal tehtud palju imelisi laekaid ja vaase, neid ja ka paljusid muid kalliskive võid näha Eestile üsna lähedal hiiglasuures imedelossis: Peterburis Ermitaaži muuseumis.

Ajaloost.
– Oli oluline kivi juba Egiptuse vaaraode ajal, teda nimetati vapruse ja tõe kandjaks. Egiptlaste püha „Surnute raamatu“ üks lehekülg oli amasoniiti raiutud ja see näitab, et kivi oli arvatud pühade kivide hulka.
– Siiani pole uurijad suutnud selgeks teha, kuidas vanad egiptlased seda kivi nimetasid.

 

(Edasi loe “Kalliskiviraamatust”.)

AMASONIIT

Kivid tähestiku järgi