“Elus või eluta? AHHAAT” (Epu kolumn Naistelehes)

Käsitsi lihvitud kivi, viil, ahhaat (4-7 cm)Lugege Naistelehte, igal kolmapäeval ilmub selle ajakirja lõpulehel Epp Petrone kolumn, mis on pühendatud mõnele kivile.

20.12. 2017 kirjutas Epp ahhaadist, paneme siia katkendi sellest loost.

…Taimed hakkavat paremini kasvama, kui nendega suhelda. Selle kohta leiab isegi teadusuuringuid. Kivi puhul on tema kasvamist meile tunnetatavates ajaühikutes võimatu mõõta. Me oleme teadusega tõestada suutnud, et ka kogu meie planeet on kasvanud, kaosest vormi saanud… aga me ei taju seda, sest me ei näinud seda.

Kas inimsõnaga saab kivi puhastada, särama panna? Usun, et jaa, ning usun, et inimese ja kivi vaheline erinevus on väiksem, kui me inimeseks olles suudame tunnetada, meil on lihtsalt erinevad eluvormid.
Üks mu lemmikte
oseid on Tom Stoppardi näidend „Arkaadia”, ja üks asi, millele Stoppard mõtlema pani: ka kõige väiksem lapsuke koosneb molekulidest, mis on miljoneid aastaid vana, see laps kannab endas jälgi kaugest galaktikast, tema sisu on igavene.

ERITI INIMLIKUD

tunduvad mulle ahhaaadid. Kui otsisime koos kirjastuse tiimiga oma„Kalliskiviraamatule” kaanepilti, siis lappasime läbi sadu fotosid. Sõelale jäi üks kahesilmne ahhaat.

Ahhaadi ringid on nagu aastaringid puul. Ainult et kui puu läbilõikel tähistab üks ring ühte aastat, siis ahhaadil on see üks muutunud keskkonnaolu.

Kui vana on üks ahhaadi ring? Hea lihtne küsimus. Ka lapsed on mult seda küsinud laste kiviringis, mida juhendan. Ja vastust ei ole niisama lihtne leida, teadlased ei tea. Erinevad koolkonnad, teadustööd, hüpoteesid… Me teame vaid, et iga silmaga nähtava joone taga on miski, mis selle kivi ümbruses muutus. Tema ümber läks kas kuumemaks või jahedamaks, vedelemaks või tahkemaks.

Ja kivi kasvas, ja ta silm seletas. Ja kui ma hoian käes sellist kivi, siis tunnen, et tähtis ei ole rabelemine siin ajalises kiires elus, jõulustress ja muu…

(Täispikkuses lugu on 20.12.2017 Naistelehes… ja võibolla kunagi mõnes raamatus ka.)

AHHAAT (ERINEVAD)

AHHAAT (APRIKOOSAHHAAT

AHHAAT (BOTSWANA)

AHHAAT (CRAZY LACE EHK HULL PITSAHHAAT)

AHHAAT (DENDRIIT/PUUAHHAAT)

AHHAAT (ERINEVAD)

AHHAAT (GEOOD)

AHHAAT (HALL)

AHHAAT (KOLLANE)

AHHAAT (PRUUN)

AHHAAT (SAMMALAHHAAT)

AHHAAT (SININE PITSAHHAAT)

AHHAAT (TURRITELLA)

AHHAAT (VALGE)

Kivid tähestiku järgi