HEMATIIT (Katkend “Kalliskiviraamatust”)

(Katkend on pärit “Kalliskiviraamatust”)

Valem: Fe₂O₃, rauaoksiidi lisanditega

Mineraali nimetus: hematiit

Tugevus: 5–6½, keskmine

Värv: Metalse läikega, terashallist mustani, aga leidub ka veripunast ja pruunikaspunast tooni.

Leiukohad. Suured kaevandused Brasiilias, Venezuelas, USAs ja Kanadas, aga ka Inglismaal, Itaalias ja mujal.

Väärtus. Mitte eriti hinnaline kivi.

Nime päritolu. Tuleneb kreekakeelsest sõnast haima, see tähendab „veri“.

Sugulased. Pealtnäha hematiidiga väga sarnased on magnetiit ja göetiit – nad on kõik rauaoksiidide perest, lihtsalt eri tingimustes tekkinud.

Kuidas teha vahet? Hematiit on üks väheseid mineraale, mille kriipsu värvus erineb kivi värvusest. Proovi: pealt on ta hallikas, aga kui teda kraabid, jääb järele punane jälg. Kui aga kraapides jääb järele must jälg, siis ei olegi see sinu käes hematiit! Ilmselt on tegemist tema sugulase magnetiidiga.
Ameerikas on laborites välja töötatud ka sünteetiline ühend hematiin: see on hematiidiga sarnane, aga tõmbab rauda ligi nagu magnet. Seda müüakse vahel hematiidi pähe. Pea meeles, looduslik hematiit ei ole magneti omadustega!
Ettevaatust! Veega kokkupuutes kipub murdekohtadest rooste minema. Ta pole otseselt mürgine, aga kristallivett temast ei tehta just sellepärast, et kipub ise rooste minema.

Teisi nimesid. Kutsutakse vahel verekiviks, aga verekivi (hüüd)nimi on rohkem levinud ühe teise kivi, rohe-punaka jaspise kohta.

Kivikilde.
– Hematiiti leidub ka Marsil. Teadlased on selle selgeks teinud, uurides meie naaberplaneedi pinda infrapunase valguspildistamise abil. Ja tänu leitud hematiidile arvavadki teadlased, et Marsil on kunagi olnud vett.
– Hematiiti leidub väga harva suurte kristallidena, peamiselt Brasiilias. Enamasti esineb neerukujuliste kogumitena.

Ajaloost.
– Vanad hiinlased hindasid hematiiti väga kõrgelt. Nad seostasid seda kivi meesenergia yang’iga ja uskusid, et see toob välja inimese mehelikuma, tugevama poole.
– Vanad egiptlased kasutasid hematiiti verega seotud haiguste ravis ja verejooksu peatamiseks. Samuti uskusid nad, et hematiit rahustab inimesi, nad panid hematiidipulbrit mitmetesse ravimitesse.
– Roomlased purustasid hematiiti ning hõõrusid tekkinud punast pulbrit endi kehadele, uskudes, et see toob neile julgust ja tugevust ning muudab nad haavamatuks.

(Edasi loe “Kalliskiviraamatust”.)

HEMATIIT

Kivid tähestiku järgi