“Migreeniklubi ja AMETÜST” (Epu kolumn Naistelehes)

Lugege Naistelehte, igal kolmapäeval ilmub selle ajakirja lõpulehel Epp Petrone kolumn, mis on pühendatud mõnele kivile.

6.12. 2017 kirjutas Epp ametüstist, paneme siia katkendi sellest loost.

Ma polnud ammu joonud alkoholi, aga eelmisel õhtul oli üks sõber mu kaasa kutsunud veinide degusteerimisele. Käes oli „järgmine hommik”, teatud nurga alt võinuks seda pohmelliks nimetada. Kas kõik need planeedi eri kohtadest pärit ja kokku neelatud lonksud olid kokku reageerimas? Kas oli reaktsiooni põhjuseks mu läbipõetud ajupõletik?

Sel hommikul sain ma teada, mis on migreen. Aurade nägemine, võimetus kõndida, iiveldus, teravad valuhood. Mind päästis 6aaastane tütar, kes tõi telefoni ja kutsusime abi.

Arvasin tõemeeeli, et mul on insult, midagi on mu peas lõhkenud. Üks käsi oli tuimem kui teine, oksendasin, kui püsti liikuda üritasin… Naabrinaisele lisaks oli vaja kiirabi.

Tuldi kiirelt, viidi mind kaasa.

Ma ei oleks tahtnud end masinate meelevalda anda, aga oli selge, et kompuutertomograafia kuluks tõesti ära. Kunagi avastati mu emal ajukasvaja tänu sellele masinale.

Ja ma andsin end ära, mind kärutati ja mõõdeti, süstiti ja skänniti… Vaid neli tundi solgutamist, ning väljas ma olingi, tasapisi leevenenud seisundis, valmis omal jalal kõndima. Midagi erilist ei leitudki. Migreen!

Jalutasin haiglast kodu poole, üks jalg teise ette, meeled kuidagi eriti eredalt avatud, tänulikud võimaluse üle taas rahulikult maailma kogeda.

Taskupõhjas oli minuga kogu selle loo kaasa teinud üks ametüsti-killuke, lihtsalt üks kivisortimisest üle jäänud puru, peaaegu et liiga pisike selleks, et midagi siin maailmas tähendada. Aga maailm ongi selline, kus suur mahub väikese sisse. Minu suur valu ja armetus oli saanud abi sellest killukesest, mida vahepeal endale peopesasse surusin.

Elu läks edasi. Ametüstikild on au ja armastusega alles hoitud. Mõni aeg hiljem värske peaga gugeldasin ja leidsin, et migreenivastaste kristallide esimene vastus tuli: ametüst. Edasi, alkoholist loobumise kristallide guugelmuugel andis esimeseks vastuseks: ametüst.

Öeldakse, et juhuseid pole. See võib olla vaid üks sõnakõlks, killuke, oleneb, kuidas võtta, kuidas uskuda.

(Täispikkuses lugu on 6.12.2017 Naistelehes… ja võibolla kunagi mõnes raamatus ka.)

 

AMETÜST

Kivid tähestiku järgi