Mõtisklusi sõbrapäevast

Tekst: Kätlin Padesaar

Valentinipäev on armunute päev, kauni ideega püha, mida tähistatakse 14. veebruaril. Soomlased ja nende eeskujul ka eestlased tähistavad seda päeva ka sõbrapäevana. Traditsioonide kohasel on ilus sel päeval avaldada armastust, pidada meeles kalleid inimesi ja neile kingitusi teha.

Ühelt poolt võib pidada sõbrapäeva kommertslikuks pühaks, kus inimesed ostavad punast-roosat nodi kokku ja sületäie lilli, et oma armsamaid meeles pidada. Poodides on tohutul hulgal igas variandis südameid, südametega nipsasjakesi ning mängukarusid, kes hoiavad oma pehmete käppede vahel ei midagi muud kui südant. See kõik aga võibki tunduda mõnevõrra ülepingutatud ühiskonna ning poekettide poolt, kes kõik midagi müüa tahavad.

Vaadates meie tänapäeva kiirustavat ühiskonda, kus kõigil on kogu aeg justkui kuhugi kiire ning enam pole niivõrd palju aega tõeliselt kvaliteetseteks suhtlusteks, mis varem tavapärasena näis, siis on sõbrapäeva näol tegemist meeldetuletuspühaga. Meile tuletatakse meelde, et võtaksime hetkeks aja maha ning mõtleksime oma sõpradele, ühistele mälestustele, mis meil koos nendega on ning annaksime endale aja ja võimaluse neid mälestusi taaselustada. Meile tuletatakse meelde, et kingitus on üks võimalusi, kuidas oma armastust väljendada ja oma armsamaid meeles pidada. Veelgi enam, Gary Chapmani kirjanduse kohaselt on kingituste tegemine üks armastuse viiest keelest, mis viitab tõsiasjale, et mõningatele inimestele on kingituste tegemine ainus loogiline viis, kuidas üldse kellelegi armastust avaldada. Sealjuures on osa inimesi, kes peamiselt kingituste saamise näol tunnevad, et neid armastatakse. Siinkohal pole tegemist materialistlike ja pealiskaudsete inimestega, vaid inimestega, keda on õpetatud läbi kingituste armastama.

Õhku jääb ikkagi küsimus, et mida siis kinkida? Ma usun, et kõige suurem kingitus on kohalolek, lihtsalt inimese jaoks olemas olemine, tema kõrval seismine. Küll aga on tore kinkida midagi, mis meenutaks inimesele meid või hoopis midagi sellist, mis oleks talle mitmel tasandil kasulik, tema jaoks abistav, toetav ja hea energiaga. Kui sõber kogub mängukarusid, kes oma käppade vahel südameid hoiavad, siis miks mitte kinkida talle veel üks? Samas, võib-olla oleks mõistlik hetkeks maha istuda ning mõelda, kui kasulik, vajalik või hea see karu tema jaoks siiski on?

Võib-olla oleks sõbral vaja hoopis midagi, mis tema kodus head energiat tooks, milleks sobib suurepäraselt näiteks ametüsti geood, mis kaitseb halva energia eest või hoopis toalill, mis pakub silmale ja hingele ilu? Võib-olla tunneb sõber end tihti üksikuna ning talle sobiks midagi sellist, mis tema ellu armastust ja head suhteõnne tooks? Selleks aga sobib suurepäraselt flamingolill, mida nimetatakse ka armastuse lilleks või siis roosa kvartsi kivi, mis kutsub ligi armastust ja häid inimesi. Aga võib-olla on sõber selline, kellega kogu aeg justkui juhtub midagi? Kas poleks tore talle kinkida Nazari silm, mis on Türgi kaitsev silm ja sealjuures imekaunis või hoopis tiigrisilma kivi, mis pakub füüsilist ja emotsionaalset kaitset, eriti lastele ja meestele? Võib-olla on sõbral hoopis pidevad rahamured? Miks mitte aidata teda selles ning kinkida talle rahapuu ehk ahvileivapuu, mis tõmbab küllust ligi? Või hoopis mõni Feng Shui raamat, mille abil saab elus ja kodus muudatusi teha, et hakkaksid ka rahaasjad paremini liikuma? Või hoopis mõni kaunitest külluse kividest, milleks on näiteks roheline aventuriin, krüsopraas, gagaat, tsitriin, türkiis, malahhiit ja palju teisi. Muidugi neil kõigil on oma eriline mõju rahale ning tasub seda enne uurida. Võib-olla oleks just sellistest kingitustest sõbrale palju rohkem abi?

Kivide, Feng Shui ja taimedega on elus täpselt samamoodi nagu külgetõmbeseadusega – vahet pole, kas me usume või mitte, aga need asjad toimivad ikkagi. Maailmas toimub pidevalt energiate vaheldus ja muutus ning me saame selles osas väga palju enda ja teise jaoks ära teha. Kivid, Feng Shui ja taimed on samuti lihtsalt energia, need on osa Universumi toimimise seadustest nagu me kõik. Me kõik oleme osa ühest suurest Universumist ja me oleme Üks. Miks mitte aidata sõpra lähemale nende heade ja positiivsete Universumi energiateni, et ka tema saaks oma ellu veelgi paremat ja positiivsemat? Lõppude lõpuks me ju soovime oma sõpradele head.

Minagi soovin kõigile kaunist ja head sõbrapäeva ja soovin, et mõtleksite läbi, mida kinkida ja mida mitte. Kas sõbral on ikkagi seda vaja? Mis tooks talle rohkem kasu ja abi? Meeles tuleb pidada vaid seda, et meie sõbrad pole olulised ainult sõbrapäeval, vaid nad on olulised iga päev. Miks siis mitte kinkida midagi, mis aitaks teda igal päeval?

AMETÜST

AVENTURIIN (ROHELINE)

KRÜSOPRAAS

KVARTS (ROOSA)

MALAHHIIT

TIIGRISILM/TIIGRIRAUD

TSITRIIN

TÜRKIIS

Kivid tähestiku järgi