Naiseks olemisest ja naiselikkusest

Tekst: Kätlin Padesaar

Naiseks olemine ja naiselikkus on tänapäeval väga mitmeti mõistetavad terminid. Ühed arvavad üht ja teised teist, kus peitub siis tõde? On ju meiegi tutvusringkonnas nii-öelda naiselikemaid naisi ja mehelikke naisi, aga kas me tegelikult mõistame, mida need fraasid tähendavad? Tänapäeval on kõik justkui sassis, isegi edukust vaadeldakse pigem ühiskonna silmis, kuigi edukus on äärmiselt isiklik asi. Inimene, kes on edukas ühiskonnas silmis, võib end ikkagi läbikukkunuks pidada, kuna tema pole oma eesmärke tegelikult saavutanud. Ma usun, et ka naiselikkus on tegelikult isiklik asi.

Naisterahval peab olema tahtmist põleda: kirest, sõnadest, ideedest, ihast – ükskõik, kelle või mille järele, mida ta tõeliselt armastab.

Clarissa Pinkola Estes „Naised, kes jooksevad huntidega“

Ikka ja jälle tekib meestel küsimus, et mis tegelased need naised siiski on. Tuleb tunnistada, et ka minul endal tekib vahel sama küsimus. Selge on see, et naised ja mehed väljendavad oma emotsioone, soove ja sügavamaid mõtteid küllaltki erinevalt, mistõttu on vahel ühel teist tõeliselt raske mõista. Keel, milles suheldakse on sama, aga aru ikka ei saa, mida teine tahab.

Naiselikkus kõlab minu jaoks nagu väga õrn ja habras sõna, aga ometi naised seda enamasti tegelikult ei ole. Või siis enam ei ole, aga varem olid. Võib-olla on tänapäeval naiselikkuse mõiste muutunud ja tänapäeval naine olla on aga hoopis midagi muud kui aastakümneid tagasi? Või siis mitte?

Mulle tundub, et kunagi ammu oli mees olla tunduvalt lihtsam kui tänapäeval ja nainegi olla oli tunduvalt lihtsam. Miks see siis nii on? Tänapäeval peaks elu justkui tunduvalt lihtsam olema, aga tegelikult ei ole. Kunagi ammu ei oodanud keegi meestelt seda, et nad pikalt selgitaksid oma tundeid ja emotsioone, aga tänapäeval räägitakse palju sellest, et mehed peavad ka oma tundeid välja ütlema ja suhtlema neil teemadel, aga kui nad peaksid nutma hakkama nende teemade käigus, siis seda peetakse väga suureks nõrkuseks, mis on irooniline. Ehk siis on see üks lisakohustus meestele, sest kõik muud kohustused nagu pere üleval pidamine, kaitsmine, hoidmine ja naise eest hoolitsemine on endiselt ju alles. Ja naised, kes varem hoolitsesid pere eest, tegid süüa, kasvatasid lapsi ja koristasid kodu, nemad on nüüd hakanud ka karjääri tegema. Jällegi, karjäär on lisakohustus tänapäeval, sest kõik muud kohustused on alles. Ehk siis meeste ja naiste rollid on mitte just muutunud, aga täiustunud ja rollid võib-olla mõnevõrra ühtlustunud. Ja mõlemad saavad nendega suurepäraselt hakkama. Selles osas on minu arvates ju kõik väga võrdne.

Naine olla ei ole alati just kerge, aga see on ülimalt lõbus ja kaunis. Tõeline naine suudab olla korraga nii mõistev kui suunav, ta suudab olla samaaegselt iseseisev ja õrn, emotsionaalne ja samas konservatiivne, ta suudab toetada, andestada ja samal ajal piire seada. Tõeline naine on intelligentne mitmel tasandil, nii füüsilisel, vaimsel kui ka emotsionaalsel. Tõeline naine teab, mida ta tahab ja ta teab suurepäraselt ka seda, miks ta tahab. Tõeline naine on kaval, ta kasutab oma sisemist tarkust, et elus hakkama saada ja ta toidab oma sisemist tarkust pidevalt arenemisega. Tõeline naine laseb ka mehel end mehena tunda, ta laseb endale veini valada, ta laseb endale ukse avada, end kaitsta ohtude eest, endale lilli tuua ja kingitustega üle valada, sest ta on tõeline naine. Tõeline naine tunnistab endale oma vigu ja õpib neist, ta andestab ka endale, ta hoolitseb ka enda eest, ta tunnistab talle omaseid veidrusi ja oma emotsioone, mis vahel teda üle valavad ja kogu tähelepanu võtavad. Naine on kirglik, ta põleb seesmiselt ja tal on tahtmist põleda, sest tal on ideid, kirge, sõnu, iha.

Kui me kaotame usu sellesse, et oleme väärt hoolitsust, austust ja tähelepanu, siis kaasneb sellega suur elujõu kaotus, mis omakorda toob kaasa sügava kurbuse.

Clarissa Pinkola Estes „Naised, kes jooksevad huntidega“

Igas naises on sügav sisemaailm ja sisemus, kust ta ammutab teadmisi ja tarkusi. Küll aga on paljud naised oma sisemusega vaenujalal või nad pole oma sisemust avastanud. Sellisest olukorrast annavad märku mitmed fraasid, mida ilmselt oleme kuulnud tutvusringkonnas või meedias: „ma tahan endale rikast meest“, „mulle ei meeldi kui keegi mulle ukse avab, sest ma saan ise hakkama“, „ma ei taha oma tunnetest rääkida“, „kõige tähtsam asi elus on raha ja karjäär,“ „ma jõin end oimetuks nädalavahetusel ja oksendasin tänaval“, „ma ei oska süüa teha ega taha ka osata“. Need on vaid näited, ja kindlasti on ka nende näidete seas erandeid. Aga põhiline on see, et naiselikkuse välistavad mitmed asjad tänapäeval, näiteks liigne põikpäisus, liigne keha näitamine väljaspool randa ja muudes selleks ettenähtud kohtades, liiga tugevana väljapaistmine, oksendamine keset ööklubi põrandat, liigne jutukus (targad naised kuulavad ja jälgivad), liigne meestest sõltumine, klammerdumine, targutamine, teiste halvustamine, tagarääkimine… seda nimekirja võiks pikalt jätkata. Ma ei taha sellega öelda, et naised ei või tugevad olla, võivad ja enamasti ongi nad liiga tugevad, sest kui nemad on haiged või haiget saanud, siis nad suudavad ikka samal ajal kõike muud teha ja edasi minna. Nad on tugevad, sest nad on nagu haavatud hundid, kes lakuvad oma haavu salajas, mitte avalikult. Nad on tugevad, sest neil on võimeline olla ema. Nad on tugevad, sest nende armastus on nii mitmedimensiooniline, et meil on seda raske ette kujutada või sõnadesse panna. Nad on empaatiavõimelised ja hakkavad nutma kui teised nutavad. Ja nutavad ainult tugevad inimesed.

„Inimesed ei nuta sellepärast, et nad on nõrgad, vaid sellepärast, et nad on liiga kaua tugevad olnud.“

Johnny Depp

Naiselik naine on hoolitsetud, ta kaunistab end ehetega ja särava naeratusega ja teda on ilus vaadata. Naiselik naine on õrn, aga sealjuures arukas. Ta hoolib ja armastab ja elab ja paneb kõik teised enda ümber elama. Naiste ülesanne on elu edasi viia, aga seda mitte ainult järglaste saamise mõistes, vaid elamise mõistes. Naistel on vägi panna kõik enda ümber elama ja särama ning panna kõik enda ümber end hästi tundma. Naistel on rohkem võimeid ja võimalusi, kui me endale tunnistame ja päris paljud neist on palju suuremad kui meie ise. Ja see on nii kaunis, see idee, et naised panevad lilled õitsema, mehed naeratama, isegi päike paistab justkui erksamalt kui naiselikud naised on ümber. Aeg peatub nende seltskonnas ja igaüks tunneb end seal hästi, sest naiselik naine tõstab teisi üles, mitte ei tõmba alla. Sest naiselik naine on tark ega kritiseeri teisi. Minu jaoks tõeliselt naiselik naine on Audrey Hepburn, iga oma veidruse ja iga oma küljega. Sealt alates on pärlid minu jaoks kõige naiselikumad ehted.

Naine olla on palju enamat kui olla koristaja, söögitegija ja laste ema. Naistel on palju suurem ülesanne ja eesmärk siin elus – ja see on, teha teiste elu natukenegi kaunimaks ja graatsilisemaks. Naiste eesmärk on õpetada oma sisemisi tarkusi oma lastele ja meestele, sest need sisemised tarkused viivad elu edasi. Las aeg peatub, kui vaatad end peeglist, sinus on nii palju armastust ja nii mitmel tasandil, et seda on raske ette kujutada. Armasta ennast ja aita teistel elu nautida ja elada. Naiseks olemine on tõeline elukogemus, see pole lihtsalt sugu või tulevase ema roll. Naine olla on tõeliselt suursugune ja üllas. Lase end hellitada ja kingitustega üle valada, sest sul on tõeliselt suur eesmärk siin elus ja see on hindamatu. Sina kui naine, oled hindamatu.

MALAHHIIT

PÄRL/PÄRLMUTTER

PÄRL/PÄRLMUTTER

Kivid tähestiku järgi