OONÜKS (Katkend “Kalliskiviraamatust”)

(Katkend on pärit “Kalliskiviraamatust”)

Valem: SiO₂, ränidioksiid lisanditega.

Mineraali nimetus: kaltsedon (peitkristalne kvarts), kuulub ahhaatide hulka.

Tugevus: 6½–7, keskmisest tugevam.

Värv. Tavaliselt must ja valge.

Omapära. Klaasjas triibuline kivi, kus on näha kaks või rohkem eristuvat värvi.
Leiukohad. Argentina, Austraalia, Brasiilia, Venemaa, Kanada, Hiina, Saksamaa, India.

Väärtus. Tõeline oonüks on pigem kallis, aga müüakse palju kunstlikult värvitud odavamas hinnakategoorias oonüksit (need on tegelikult hallikad kaltsedonid olnud, aga on oma aega niiöelda “värvipanges veetnud” ja värvi juurde imanud).

Nime päritolu. Oonüksi nimi pärineb ladinakeelsest sõnast onyx, mis tähendas küünist või küünt. Miks selline sõna, selle kohta on mitu teooriat. On ju ka inimküüned vahel kihilised, veidi nagu oonüksi kihid. Teiseks, vanasti arvati, et oonüksi kandmine tugevdab küüsi, nahka ja juukseid.
Kolmandaks, säilinud on ka küüntega seotud legend. Jumalanna Venus olevat uinunud Induse jõe ääres ning samal ajal lasi armuingel Cupido lendu oma võlunoole Venuse küünte poole. Äralõigatud sõrmeküüned kukkusid jõkke ja muutusid jõepõhjas oonüksiteks.

Teisi nimesid. Kontrastsete värvuste kombinatsioone võib olla mitmeid, neist tulevad alanimetused: must koos valgega on araabia oonüks, pruun koos valgega on sardoonüks (fotol).

Sugulased. Proovime lihtsalt seletada. Oonüksid kuuluvad suurde kvartsiliste suguvõsasse, kaltsedonite perekonda. Kihilise ehitusega kaltsedone nimetatakse ahhaatideks ja kui kihtide värvus on eriti kontrastne, siis oonüksiteks.

Nimekaimud.
– On ka üks rahvasuus oonüksi nime kandev kivi: marmoroonüks. Tegelikult on ta aragoniidi ja kaltsiidi segu. Muide, võimalik, et just see kivi ongi oonüksile nime andnud, sest tema mustrid on kõige rohkem  inimküünte moodi.
– Sageli on müügil ka ehtekivi nimega roheline oonüks, see on kunstlikult värvitud kaltsedon, mitte päris oonüks. Võib öelda, et see on lihtsalt üle maailma levinud kaupmeeste pandud hüüdnimi.

Ettevaatust! Kas see on ikka päris ja looduslik oonüks? Täiesti musta värvi ja rohelist värvi oonüksit esineb looduses harva, ja lihvides on tulemus pigem tuhm. Kui näed läikivat musta või rohelist oonüksit, siis on see kivi tõenäoliselt töödeldud (näiteks keedetud mees ja siis pandud väävelhappesse). Arvesta, et töödeldud kivid pleegivad ajapikku heledamaks, eriti suure kuumuse ja valguse käes. Samas, kui eredast valgusest ja kuumusest hoiduda, siis on nad tugeva värviga aastaid ja võimalik ka, et aastakümneid.

Kivikilde.
– Oonüksit lõigatakse sageli plaatideks, vaasideks, lampideks, taldrikuteks ja küünlajalgadeks, sest teda leitakse suurte tükkidena ja tema suured triibulised maastikud on ülihuvitavad.
– Sardoonüks on tähtis kivi piiblis, ta oli apostel Pauluse kivi ja üks nurgakive püha Jeruusalemma linna ülesehituses.

Ajaloost.
– Antiikajal kasutati oonüksit haavade raviks ja ta kergendas sünnitust.
– Indias ja Pärsias usuti, et oonüksi kandmine kaitseb kurja silma eest.

(Edasi loe “Kalliskiviraamatust”.)

OONÜKS (MUST)

SARDOONÜKS

Kivid tähestiku järgi